comenia script

Podělte se se svými názory na novou školní předlohu Comenia Script

comenia script

vážení čtenáří...

Bohužel nevím, jak vypadá onen comenia script ale přesto:

Žil jsem - tedy vyučoval ve švédských školách přes 30 let a tak jsem měl možnost poznat švédské současné písmo - nejen jako učitel na průmyslovce, ale i jako rodič dítek školou povinných.
Současný styl psaní ve švédském školství považuji za zcela katastrofální jest to totiž jakási kombinace tiskacího a psacího stylu - bez spojovacích čárek, tak jak je píšeme my v Čechách - v současné době. Samozřejmě takovéto písmo má nesmírný vliv na rychlost a plynulost psaní...řekl bych směrem k nule.A to nemluvím o žácích jaksi slabších, kteří hbitě vkládají do slov písmena velká a vyloženě tiskací. Dlouho jsem si myslel, že to je pokus o legraci - publikovaný dopis Ježiškovi a podobně, ale bohužel jsem zjistil, že skutečnost je takhle drsná.
No a jenom pro ilustraci..., když jsem si chtěl na tabuli udělat poznámku, aby ji žáci (učil jsem i na 4-letém gymnasiu) nemohli tuto poznámku přečíst - napsal jsem to českým rukopisem...hahaha - jako bych to psal klínovým písmem.
No ale setkal jsem se s mými vrstevníky - bylo mi okolo 55 let - byly to sekretářky a školní personál, který psal písmem krasopisným - tak jak jsme se to učili na našich českých školách od roku 1945...Takže současný stav švédského písma je výsledek zbrklých a neuvážených reforem - které se děly s jedinným cílem: aby se nedej bože, děti nemuseli ve škole trápit s pečlivým psaním písmenek, škola musí být hrou, legrací a dokonce srandou...nikoliv biflováním psaní
takže není co dodat..
váš Jaromír Hromádka
jaromir hromadka
 
Příspěvky: 1
Registrován: 21 dub 2010 17:50

Příspěvekod jaromir hromadka » 21 dub 2010 18:07

Nahoru

Re: comenia script

Dobrý den,
to je moc zajímavé, v podstatě to potvrzuje grafologické předpoklady o vlivu nespojité předlohy.
Zajímalo by mne zda se to ve Šv. nějak reflektuje, zda probíhá nějaká debata, nebo zda je to patrné jen pro pozorovatele zvenčí.
děkuji
lemurka
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2010 20:20

Příspěvekod lemurka » 21 dub 2010 20:26

Nahoru

Re: comenia script

Pracuji s grafoterapií od roku 2001, která vychází také z americké předlohy. Cíleně jsem na tom cca dva roky pracovala, abych vytvořila hranice pro varianty a formy psacího písma pro česky píšící populaci tak, abych minimálně upravovala současnou normu, a zároveň aby to bylo efektivní.
Nejen že i v Americe už zjistili, že tiskací písmo není to nejlepší, a také obraz Američanů té jednoduchosti tiskacího písma odpovídá. Proto se při grafoterapii se lidé i v Americe nově učí spojené písmo a horní i dolní kličky, hodně podobné našemu současnému písmu. Tím, že je to v Americe forma terapie, tak mohu nejen z vlastní zkušenosti popsat uklidňující pocity a pocity vnitřní rovnováhy. U českých studentů (u české verze) mám velmi podobnou zkušenost.
Mohla bych se rozepsat o spoustě dalších souvislostí, které my v písmu bežně máme a proto jsme takoví jací jsme a o spoustě negativ, které jsem našla v tiskací verzi písma obecně. Nechci tím říct, že naše současná verze písma je bez "chyb", které by nesnesly drobné úpravy.
V Commenia skriptu jsou jen dvě věci, které by stály za to prosadit a změnit v původní předloze, ale to jsou věci, které v našem písmu už kdysi byly a nevím proč se ztratily a změnily. Takže ano, má to svoje plus, bohužel těch mínusů vidím více, takže ani ze své pozice a praxe s touto změnou písma celkově nesouhlasím. Změna tohoto typu je dle mého názoru jednostranná a unáhlená, bez posouzení dalších vlivů, kromě vlivu, že se "to dobře píše", ten posouzen byl. A lituju děti - to nejcennější co máme - pokusné králíky. Vím, co dělá změna písma s dospělými, takže si umím představit, jaké to, když se nově, i bez předchozích zkušeností, učíte něco, co vám prostě nesedí.
Z vlastního setkání s paní Lencovou a dvouhodinového pokusu o diskusi, kde jsem se pokoušela alespoň pochopit, co ji vedlo k tomu jak výsledné písmo vypadá, jsem se jednoduše nedozvěděla nic. Moje jednovětné pokusy vysvětlit jí svoje stanovisko skončily tím, že ji bolí hlava a že už musí domů. Dál jsem se nedostala. Takže pokud to jsou vysledky jejích pokusů o psaní nové verze písma, které by měly vést k jednoduchosti, tak opravdu vedly.
Doporučuji všem (nejen) dospělákům : Zkuste si sami novou formu písma chvíli psát a sledujte, jak se budete při psaní a celkově cítit. A zkuste se časem zeptat vašeho okolí, jak vás vnímá. Myslím, že klíčové bude slovo "jednoduchost".
Varování : Nedělejte to moc dlouho, mohlo by stát, že vám nejen písmo, ale i ty pocity zůstanou. Jde to měnit každému jinou rychlostí, takže pozor na to.
grafoterapie
 
Příspěvky: 1
Registrován: 03 kvě 2010 20:38

Příspěvekod grafoterapie » 03 kvě 2010 21:12

Nahoru

Re: comenia script

Třeba by písmo Comenia Script dokázal lépe obhájit pan Fr. Štorm, pod jehož vedením R.Lencová svůj projekt vytvářela, jak se zdá.

http://www.strategie.cz/scripts/detail.php?id=272624 :

„...Serifovou verzi písma Comenia navrhuje nejznámější český typograf František Štorm" (pozn: http://www.Stormtype.com)", známý zejména svými digitalizacemi starších českých typografických písem. Bezserifovou verzi má na starosti jeho student Tomáš Brousil" (pozn: http://www.suitcasetype.com ). "Na projektu spolupracují i další typografové a grafičtí designéři: Filip Blažek ze studia Designiq a Radek Sidun...“
enigma
 
Příspěvky: 5
Registrován: 30 dub 2010 08:12

Příspěvekod enigma » 05 kvě 2010 12:28

Nahoru

Re: comenia script

Ač žádný vzor nebude vyhovovat všem, aspoň jako laik (student 1.ročníku VŠ, píšu tedy dost často) se domnívám, že comenia script, jakožto písmo nespojité, irčitě není to, čím by se mělo začínat při výuce psaní.

Osobně mám zkušenosti z angličany (typicky 25-35let, učitelé). Dost jich píše nenavazovaně, opravdu jako když tiskne. Zajisté čitelně, ale hodně pomalu, a mám dojem, že se soustředí na každé písmeno; nevybavuji si, že by někdy při psaní třeba vedli rozhovor. Vždy počkat, až dopíší. Také jsem měl pocit, obzvlášť při psaní propiskou, značné křečovitosti - při neustálém zvedání a začínání nové linky a mnoha protipohybech se ani není čemu divit.

Chvíli jsem si i já zkoušel napodobovat vzor comenia. Jsem laik, který rozsáhlé psychoanalýzy na základě písma bere spíš s rezervou, ale musím říct, že skutečně pozoruji značnou roztroušenost, která ovlivňuje/zpomaluje? i mé přemýšlení u psaní. Při psaní comenia se pozastavuji nad každým písmenem, mám problém myslet 'dopředu'. Určitě svou roli hraje minimální trénink, ale při normálním psaní se na text nijak moc nemusím soustředit. Vymyslím větu - pár slov, která si snadno zapamatuji, zřejmě mi pomůže i představa významu. Kouknu se, kde na papíře udělám počáteční tah a zbytek dopíšu prakticky poslepu. Mezitím už si můžu promýšlet další dvě. Když toto zkusím s comenia, musím si slova/významy do určité míry vědomě převádět na jednotlivé znaky. To kazí představy, trhá nápady, zapomínám, co už jsem vymyslel, občas se dokonce stává, že zapomenu druhou polovinu věty zatímco píšu první. Každopádně nejsem schopný při psaní plynule vymýšlet jak dál, musím se zastavovat, zmiňovaný hovor při psaní je nemyslitelný (je to prakticky stejné jako psaní na klávesnici - i přes slušnou zběhlost bych své myšlenkové pochody popsal úplně stejně, PC má ale alespoň tu výhodu, že lze text snadno upravovat, a člověk může část 'přemýšlení ' udělat až na klávesnici. Na papíře je to o to horší).
Psaní poslepu (bez prakticky nepřetržitého vizuálního kontaktu s papírem) je teprv za trest. Nejen, že je obtížnější udržet znaky na řádku, nebo aspoň na jedné křivce. Písmena uskakují i do stran a stírají se mezery mezi slovy, což zásadně zhoršuje čitelnost. Celkově mám pocit, že mě pouhé psaní naplno mentálně vytěžuje. Ač by trénink asi mnohé zlepšil, dokážu si představit, že budou mít děti později např. větší problémy s poznámkami z mluveného výkladu (což je podle mě záležitost ještě významnější než úhlednost/čitelnost rukopisu). O svých dojmech z možnosti zrychlování písma se široce rozepisovat nebudu, v psacím má přecijen mnohem lepší cvik, ale mám dojem, že zatímco u psacího může člověk na úkor čitelnosti velmi výrazně zrychlit (pokud se jedná třeba o osobní poznámky, stačí mi prakticky vlnovka a pár charakteristických kliček), u scriptu mám dojem, že tahle svoboda chybí (byť to je možná při všech argumentech ohledně čitelnosti záměr, beru to jako omezení).

Obdobné problémy mám i při 'dekódování' důsledně nespojitého písma. Když někdo škrábe psacím, stále jsou jednoznačně určeny začátky a konce slov, člověk si leccos domyslí, aniž by hůře čitelnému místu musel věnovat pozornost. Spojité písmo je tak podle mně, až do přesažení určité meze, celkem přehledné a plynule čitelné. Oproti tomu u scriptu mě zarazí pomalu každé hůře čitelné písmeno. Hlavně si ale lidé často velmi vynalézavě uzpůsobí vzdálenosti mezi znaky, a, ač jsou jednotlivá písmenka krásně vykreslená, se text stává přinejmenším nepřehledným. Je take škoda, ž enení k sehnání rozsáhlejší blok textu psaný comenia. Připadá mi, že, tím že písmo postrádá kličky a vše se odehrává ‘uprostřed’, kde jsou si tvary hodně podobné, všechny stejně zaoblené, bude obtížnější orientovat se v textu – hlavně při letmém pročítání, kdy člověku nápadné kličky a ostřejší tahy padnou do oka nejsnáze. To už jsou ale opravdu domněnky.

Co se týče zjednodušování - jednoduchost je pojem značně subjektivní, a proto si myslím, že současný postup, kdy dítě ve škole dostane použitelný základ, který si poté přizpůsobí není špatný. Udělá-li za děti/dospívající toto zjednodušení paušálně byť celá komise odborníků, tak si nemyslím, že na tom bude většina lépe. Ukáže-li se, že specifické skupině dětí vyhovuje něco jiného, pak rovněž nevidím důvod pro paušální změnu.

Nejvíce mě ale na celé věci překvapuje její postup, alespoň jak byl (nebo spíš nebyl) předložen veřejnosti. Objeví se studentka, která vypracuje práci na téma; dále, bez širšího povědomí, pokračuje v projektu, někdo na ministersvu něco schválí, a najednou se mluví o experimentálním zavádění do škol. Tímto rozhodně nechci (a ani nejsem v pozici abych) srážel autorku/-y projektu, ale myslím, že, především k vlastní škodě, se příliš nezabývali prezentaci projektu přinejmenším laické veřejnosti, a nikdo jiný to za ně neudělal. Nelze očekávat, že sebelepší projekt bez uveřejněné oponentury bude považován za seriózní, a obzvlášť v oblasti vzdělávání nutně musí vzbudit poměrně ostré reakce. Čím dříve budou toto napraveno, tím lépe (prezentací projektu opravdu nemyslím nadšené zprávy komerčních televizí, kterým se věnuje tento komentář http://martisek.blog.idnes.cz/c/134783/ ... enyri.html).

A když už, tak už - na můj vkus se písmeno v až moc podobá řeckému písmenu 'ný'. Většinu populace to zřejmě zajímat nebude, ale i tak si myslím, že to nepříjemnost celkem zbytečná. Písmo by se přecijen mělo snažit, aby byl každý znak nezaměnitelný.

Snad nemusím znovu opakovat, že toto je můj názor, možná do určité míry zjednodušující, a zcela jistě zaměřený na vnímaná negativa projektu/písma. Samozřejmě nikomu neberu právo se mnou nesouhlasit.
asdf87
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 kvě 2010 21:10

Příspěvekod asdf87 » 06 kvě 2010 08:33

Nahoru

Re: comenia script

Dovolil bys si pár poznámek:

1) Ztráta možnosti vést rozhovor při psaní mi připadá jako dobrý vtip. To přece není vůbec vlastnost písma, to je schopnost člověka dělat paralelně více věcí. Já taky nedokážu aktivně vést rozhovor, když píšu rukou, a to ať zvolím libovolné písmo. Ale jsem toho alespoň částečně schopen, když píšu na klávesnici.

2) Ze podobného soudku je možnost psát poslepu. Kolegyně v práci jsou toho v určité míře schopné, většina kolegů pak nikoliv. Já to neumím a nikdy jsem neuměl, stačilo dokončovat poslepu slovo a rozjelo se. Takové poznámky jsou mi pak k ničemu.

3) Amatérský psychologický rozbor dopadu používání písma, které jste nikdy nepoužíval, ponechám raději bez komentáře.

Jinak celé řadě námitek rozumím a s některými i souhlasím.
riman
 
Příspěvky: 4
Registrován: 05 kvě 2010 09:29

Příspěvekod riman » 06 kvě 2010 13:31

Nahoru

Re: comenia script

1 - zrovna toto jsem možná zbytečně zdůrazňoval, byť to je mé pozorování, za kterým si celkem stojím (to samozřejmě neznamená, že 'vzorek' musel být reprezentativní nebo nemůže být korelace náhodná) - bral jsem to jako příklad pro ilustraci názoru, že při vypisování po znacích se musí většina lidí daleko více soustředit na slovo, které zrovna píše.

2 - Psaní poslepu netřeba brát úplně doslova, ale myslím, že by bylo těžké vyvracet, že při spojitém psaní je daleko méně potřeba vizuelně kontrolovat umístění každého znaku. A hlavně - rozjeté psací písmo je sice neúhledné a nepřehledné, nicméně (až na vyjímky) stále plynule čitelné díky jasnému rozdělení znaků do slov.

3 - Možná to lze pochopit jinak, ale snažil jsem se psychologickému rozboru vyhnout (tam, kde to něčím takovým zavání, popisuji vlastní zkušenost a vyhýbám se zobecňování) a zaměřit se na praktickou stránku věci. Uznávám, že vyjádření o 'zkoušení psát s comenií' je hodně hloupé, názor se samozřejmě vztahuje na tiskací písmo obecně, které občas použiji i já.
Nicméně i tak stojí za zamyšlení, o kolik by byl v této oblasti amatérský psychologický rozbor horší než ten 'odborný '. Popravdě si myslím, že přehnaná hra na odborníky je jedním z hlavních problémů tohoto projektu. Tohle přecijen není úplně exaktní obor a těžko to může fungovat tak, že si parta odborníků sedne a vymyslí něco úplně nového, zaručeně nejlepšího. Za nezbytné pokládám přinejmenším diskuzi s pedagogy, a alespoň zvážení připomínek laické veřejnosti, jakkoli naivní mohou být.

Nicméně, jak jsem již psal. Nehraji si na odborníka, vše jsou mé názory, má pozorování a rád si přečtu i jiné.
asdf87
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 kvě 2010 21:10

Příspěvekod asdf87 » 06 kvě 2010 16:48

Nahoru

Zpět na Comenia Script a Vaše názory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron