Čínská kurzíva

Podělte se se svými názory na novou školní předlohu Comenia Script

Čínská kurzíva

--- O tom, že kurzívní spojované písmo je mnohem výhodnější než jakékoliv písmo nespojované, svědčí dost názorně kurzívní čínské znaky. Je to písmo, které je paralelní k písmu nekurzívnímu a dá jisté množství práce se mu naučit -- i Číňanovi. Viz: http://www.chinese-outpost.com/language ... andwriting
--- Obávám se, že ti, co nové písmo prosazují, nikdy nic nepsali -- nedělali si poznámky na přednáškách, seminářích, na obchodních jednáních atd. Osobně ve svých poznámkách nepoužívám to písmo, které mne naučili ve škole, ale jakousi kombinaci, dostatečně čitelnou i mým kolegyním a kolegům.
--- Navíc se obávám, že v té věci nebyl uskutečněn žádný seriózní výzkum. Pokud se mýlím, sdělte mi prosím, kde se s ním mohu seznámit.
--- Možná, že "v tom jsou peníze" -- proč ne -- ale je také možné, že v tom je jednoduchá snaha zveřejnit nějaký výsledek práce za účelem získání bodů, dnes tolik oblíbených v hodnocení výsledků vědeckého výzkumu.
--- Situace připomíná změny v pravidlech pravopisu na počátku 90. let minulého století. Tehdy vznikla pravidla jako výsledek plánovaného výzkumu (ještě za socíku), který musel mít "realizační výstup". I tehdy se hovořilo o penězích v souvislosti s novými vydáními pravidel.
--- Naši pedagogičtí badatelé vymýšlejí někdy podivné věci. Kuriózní byl případ, kdy se vysvětloval prvňákům pojem nuly na hrací kostce s počty bodů od 1 do 5 na pěti stěnách a se žádným bodem na šesté stěně. Tedy na kostce, kterou žádné dítě nikdy nevidělo a ani neuvidí (nevím, zda to je v učebnici ještě dnes, bylo to před asi 14 roky). Bylo naivní vnucovat prvňákům pojem nuly, když lidstvu trvalo asi 4000 roků, než ho pochopilo!
Jsem stavební inženýr, ročník 1929 -- prodělal jsem různá písma: od Slabikáře, přes Poupata, kurentní německé písmo, dnešní německé písmo (zavedli ho Němci někdy v roce 1943, museli jsme s ním psát němčinu, pro češtinu platila česká verze), azbuku, srbskou cyrilicí. Viděl jsem mnoho rukopisů -- polské, německé, francouzské, ruské, britské, americké...
Stařec
 
Příspěvky: 1
Registrován: 29 dub 2010 08:18

Příspěvekod Stařec » 29 dub 2010 09:01

Nahoru

Zpět na Comenia Script a Vaše názory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron